WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ KOŁA ŁOWIECKIEGO SYLWAN W STĄPORKOWIE
Obwód łowiecki nr 5 (okręg kielecki) rozciąga się na południu od Odrowąża przez wschodnią cześć miejscowość Niekłań Mały i Wielki po Aleksandrów i Mroczków w paśmie wzgórz Niekłańsko-Bliżyńskich. Teren w całości leży na obszarze trzech nadleśnictw: Stąporków, Przysucha, oraz w niewielkiej części nadleśnictwa Skarżysko. Obszar łowiska wynosi 6504 ha (w tym powierzchnia gruntów leśnych 5334 ha). Występują tu głównie lasy borowe z przewagą sosny i świerka, ale również są siedliska lasowe z przeważającą częścią dębów i buków. Średni wiek lasów to ponad 60 lat. W granicach naszego obwodu mają swoje źródła rzeki Czarna Konecka oraz Kamienna.
W części południowej znajduje się Rezerwat "Gagaty Sołtykowskie" Rezerwat ten obejmuje teren byłej (nieczynnej od 1997 roku) kopalni odkrywkowej glin ceramicznych. Jest to wyrobisko wgłębne o długości 400 m i szerokości 150 – 200 m, które zajmuje południową część rezerwatu.W wyrobisku występują dolnojurajskie iły i mułki z wkładami piaskowców, które mają cechy typowe dla osadów koryta rzecznego. O wartości przyrodniczej oraz edukacyjnej rezerwatu decyduje również fakt, że w glince występuje specyficzna i rzadko spotykana bitumiczna odmiana węgla brunatnego o silnym połysku i nie uporządkowanej teksturze – tzw. gagat. W ubiegłym dziesięcioleciu w rezerwacie tym odkryto ślady bytowania trójpalczastych dinozaurów, które nazwano Kayentapus soltytkokoviensis. Niedawno odkryto tropy świadczące o obecności diflozaura, którego rekonstrukcję można oglądać w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie.
(źródło: http://www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=7331)
(źródło: http://www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=7331)
W części środkowej naszego łowiska występuje Rezerwat ''Skałki Piekło pod Niekłaniem" Rezerwat obejmuje fragment grzbietu wzniesienia Piekło, zbudowanego z piaskowcowo – ilastych osadów dolnej jury oraz górnego triasu. Na terenie rezerwatu występuje kilkadziesiąt różnych form skalnych w postaci urwisk, skałek, grup skałek o bardzo różnorodnych i oryginalnych kształtach: kazalnic, kominów, okapów i grzybów. Skałki rezerwatu tworzą dwa oddzielone od siebie siodlastym zagłębieniem skupiska: wschodnie i zachodnie, które ciągną się na długości 1 km. Wysokość skał dochodzi do 8 metrów. Osobliwe formy skalne powstały w wyniku erozji eolicznej.
(źródło: http://www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=7300)
(źródło: http://www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=7300)
W północnej części obwodu znajduje się trzeci rezerwat ''Podlesie" obejmujący ok 195 ha. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie zbiorowisk jodłowych i wielogatunkowych z przewagą jodły oraz śladów wydobycia i przeróbki rudy żelaza w Staropolskim Okręgu Przemysłowym. Dominującym typem siedliskowym lasu jest las wyżynny świeży i wilgotny. Głównym gatunkiem panującym w drzewostanie jest jodła, pozostałe to sosna, dąb i buk w wieku ponad 100 lat. Drzewostan stopniowo odnawia się w postaci nalotów i podrostów jodłowych i bukowych. Na terenie rezerwatu występuje bocian czarny.
Głównymi gatunkami zwierzyny łownej bytującej na terenie dzierżawionym przez koło łowieckie ''Sylwan'' są: jelenie, sarny, dziki, lisy, jenoty, borsuki, kuny, tchórze. Z ptactwa występują bażanty, jarząbki, słonki. Spotkać również można kuropatwy i zające, głównie na terenach użytkowanych rolniczo. Z gatunków objętych ochroną występują łosie, bobry, a od ok. 2006 roku również wilki.